Menu Zamknij

Tabliczka z numerem domu

tablice adresowe na dom

Tabliczka z numerem domu

Czy tabliczka z numerem domu jest obowiązkowa?

Tabliczka z numerem domu powinna znajdować się na ścianie każdego takiego budynku. Fakt dotyczący oznakowania regulują odpowiednie przepisy w naszym kraju. Są to między innymi: rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości, prawo geodezyjne i kartograficzne, czy też kodeks wykroczeń. Ten ostatni ustala kary, jakie można ponieść w przypadku niedopełnienia obowiązku zawieszenia numeru. Podobnie karą grzywny skutkuje posiadanie tabliczki nieczytelnej bądź niewidocznej. Dopełnienie wspomnianego obowiązku przez właściciela nieruchomości musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru porządkowego.

Gdzie złożyć wniosek o numer domu?

Wniosek o ustalenie numeru porządkowego domu należy złożyć do odpowiedniego terytorialnie urzędu miasta lub gminy. W dokumencie tym należy zawrzeć takie informacje, jak:
– miejscowość;

– nazwa ulicy;

– obręb ewidencyjny;

– numer działki ewidencyjnej;

– oraz załączyć kopię mapy obrazującej lokalizację nieruchomości będącej przedmiotem wniosku. Podania takie zazwyczaj są rozpatrywane szybko, w terminie nie przekraczającym 14 dni.

Wybór tabliczki z numerem domu

Chcąc oznakować numerację swojego domu mamy dowolność w wyborze naszej tabliczki, czy też profilowanych cyfr i liter. Ustawa nie narzuca właścicielom budynków wzorów, barw, a nawet wielkości tabliczek. Ważne natomiast jest, aby widniały one na frontowej ścianie budynku i były widoczne. Dlatego też nadruk musi posiadać odpowiednią wielkość czcionki oraz powinien on kontrastować z tłem. Ponadto jeżeli budynek jest znacząco oddalony od drogi, informacja dotycząca numeru domu powinna znajdować się również na zewnętrznej stronie ogrodzenia. Idealną widoczność zarówno w dzień jak i w nocy zapewnia oczywiście podświetlany numer domu.

Dlaczego tak istotne jest oznakowanie swojego domu?

Być może część z nas myśli, iż zawieszając tabliczkę z numerem domu wyświadczamy tylko przysługę innym, np. listonoszowi lub kurierowi. Z pewnością w ten sposób ułatwiamy im zadanie, szczególnie osobom rozpoczynającym pracę w nowym rewirze. Ale niezwykle istotną kwestią jest tutaj nasze bezpieczeństwo. Bowiem odpowiednie oznakowanie oraz oświetlenie lokalizacji budynku ułatwia także szybkie i sprawne dotarcie służbom ratunkowym, kiedy właśnie oczekujemy ich pomocy. Warto o tym pamiętać!

icon_1

Miła i fachowa
ubsługa

icon_2

Technologia
przyszłości

icon_3

Personalizacja
produktów

icon_4

Szeroka
oferta

icon_4

Szybka realizacja
zamówień

Szybki kontakt!
+
Wyślij!